BIM je celá řada inteligentních kroků a procesů pro vytváření a správu projektu budov založen na 3D modelu a informacích.
Zkratka BIM pochází z anglických slov "Building Information Modeling". Česky se jedná o Informační Modelování Budov. Nejedná se však o žádný jednotlivý úkon, ale o celý proces napříč životním cyklem budovy od plánování až po provoz.
BIM není žádný jeden konkrétní program, ale to jak se data vytváří, jak se s nimi zachází a co vše v sobě obsahují. BIM může vlastníkům nemovitostí přinést hmatatelné výhody, a to nejen během navrhování a výstavby objektu, ale také po celou dobu správy a užívání tohoto jejich majetku.
BIM (Building Information Modeling = Informační modelování budov) metodika může vlastníkům nemovitostí přinést hmatatelné výhody, a to nejen během navrhování a výstavby objektu, ale také po celou dobu správy a užívání tohoto jejich majetku. Je to tedy digitální dvojče budovy, což znamená správu od prvního konceptu až po celou životnost stavby. Proto je užitečné připomenout si, jak lze s využitím BIM dosahovat co nejlepších výsledků. Mnohým zatím není příliš jasné, jaké výhody může BIM přinést a jak může ovlivnit jejich projekty.
Je faktem, že různé skupiny, které participují na projektu a realizaci, hledají v BIM vždy něco jiného. Pohledy investora, projektanta nebo vlastníka nemovitosti se mohou lišit. Tvorba takového řešení, které bude splňovat požadavky všech zúčastněných není jednoduchá a je tedy velkou výzvou.
Vyzkoušejte si nástroj Revit na 30 dní zdarma
Při realizaci používáme nástroj Revit. Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.
Tvorba kompletního projektu, potřebných analýz a prováděcí dokumentace.
Zefektivnění koordinace, úpravy modelů, kvantifikace, správy nabídek a kvalifikace.
Realizace stavby na základě BIM modelu, optimální kooperace profesí a dodavatelů.
BIM data využítá při provozu a údržbě, případné rekonstrukce i demolici objektu.
Z nějakého důvodu se všichni zaměřujeme především na písmeno “M” v BIM, které vyjadřuje “Modelling”, tedy modelování. A rádi zapomínáme na to, že v BIM se vyskytuje také písmeno “I”, které tam zastupuje tu pravou podstatu BIM, na kterou bychom se měli soustředit.
Opravdová síla BIM je zejména v řízení informací, a to více než v modelování. BIM od samotného začátku práce na projektu pomáhá, resp. má pomáhat k definování pravidel a protokolů, které zajistí všem zúčastněným jednotný přístup k informacím, v zásadě bez ohledu na použitý software.
Je proto zapotřebí, aby vznikla jednotná pravidla, která budou dodržovat všichni zúčastnění na projektu. Toto je třeba zajistit v raných fázích projektu. Při dodržení těchto pravidel si potom může každý účastník použít pro tvorbu BIM takový program, který tato pravidla splňuje.
CAD, jak ho známe doposud, používá obecné geometrické entity (tvary) pro reprezentaci nakresleného stavebního prvku. Třebaže jsou s nimi spojeny další inteligentní informace, zůstává vnitřní formát dat vlastně stejný jako u 2D. Výsledkem pak je nepružnost a řada omezení při vytváření odvozených prezentací modelu (půdorysy, pohledy, řezy, detaily). Při změnách je pak jediná šance vše ručně aktualizovat. Každá taková aktualizace vnáší do dokumentace velké množství nepřesností a hlavně chyb, jejichž dohledání zabere nemalé množství času.
Oproti tomu programy pro 3D modelování, ve stavebnictví nejvíce používaný software Autodesk Revit, umožňuje rychlé vytváření 2D a 3D prvků ve stejný moment. Propojenost a parametričnost jsou hlavní výhodou, díky které se při projektování (modelování) nemusíte dlouho rozhodovat, kde je vhodné udělat správný řez, jaký pohled je lepší či do jaké výšky umístit půdorys. Revit umožňuje automatizované propojení všech pohledů 2D i 3D s návazností na legendy, výkazy i tabulky. To znamená, že pokud budete chtít již vytvořený řez přemístit jinam nebo vytvořit další, stačí vám k tomu jediné kliknutí. Nebo při změně rozměrů prvku se automaticky tato změna provede ve všech ostatních pohledech i tabulkách. Na tuto automatičnost je 100% spolehnutí, a tak pokud takovouto změnu uděláte těsně před odevzdáním dokumentace, můžete si být jisti, že se projeví všude. Z toho vyplývá, že díky BIM programům dokážeme minimalizovat počet chyb a časová úspora je ohromná.
Datový standard určuje k jednotlivým částem objektu, jaké vlastnosti/informace má mít a ponese napříč životním cyklem projektu. Je koncipován s ohledem na zájmy veřejného zadavatele a jeho potřeby.
Klasifikace pomáhá rozpoznávat a rozlišovat stejné části objektu napříč různými zpracovateli. A to tak aby byly vždy rozlišeny stejně. Zadavatel (například stát), tak dostane od různých subjektů vždy jednotně označené prvky modelu, které vychází z dané struktury. Pro státní zakázky tuto klasifikaci zadává agentura ČAS.
Koordinátor nebo také administrátor je základním a důležitým článkem projektového týmu. Jeho úloha by měla být schopnost přesvědčovat ke spolupráci, jak interní, tak externí účastníky projektu. Nastavovat organizaci jasně stanovený přístup a vnitřní systém tak, aby všichni uživatelé BIM měli přehled o nástrojích, návodech a požadavcích. Může se jednat o člena z projektového týmu nebo také o někoho, kdo zná a ví, jak se projektuje, ale tuto úlohu již nezastává. Jeho cílem je správa, vývoj, tvorba, vedení a užívání BIM dokumentů, ale také správa objektové knihovny a CDE (Common Data Environment – Společné datové prostředí).
BIM procesy, pracovní postupy, metodiky a standardy pro projekční a stavební firmy.
Pomůžeme vám s vaším konkrétním projektem díky zkušeným konzultantům s odbornou praxí v řadě projektů.
Vytváříme BIM objekty a Revit rodiny na míru včetně plných grafických i negrafických informací k použití v projektech.
Skenování objektu pomocí laserových skenerů nebo leteckého snímkování.
Nejste si jistí, který software je pro vás ten pravý? Vyplňte kontaktní formulář s dotazem a my vám odpovíme následující pracovní den.
© Adeon CZ s.r.o. Všechna práva vyhrazena.