Search
Nastavení
Vyhledávat pouze přesnou shodu
Adeon_20_let_vyroci
» Reference » BIM implementace s Autodesk Revitem ve společnosti Knauf Insulations

Zkušenost zákazníka:

BIM implementace s Autodesk Revitem ve společnosti Knauf Insulations

Přečtěte si z jakého pohledu se v této společnosti dívají na zavádění BIM a k jakému účelu si zvolili právě řešení postavené na Autodesk Revit.

Základní informace

Zadavatel:
Knauf Insulation s. r. o.
Společnost Knauf Insulation je evropským nejrychleji rostoucím dodavatelem izolací, technologickým lídrem a předním zastáncem energetické efektivity a trvale udržitelného rozvoje ve stavebnictví. 
Náš úkol:
Dodání produktového řešení, příprava Revit katalogu systému Diagonal, implementace, školení a technická podpora daných produktů a postupů CAD programů.
Realizace:
2021

Související nástroje

BIM řešení pro projektování inteligentních modelů budov.
blank
Jednotný informační model pro řízení a koordinaci rozsáhlých projektů.
blank
Kolekce programů Autodesk pro projektanty a architekty.
blank
Profesionální CAD program pro 2D ale také 3D návrhy.

O společnosti Knauf Insulation

Společnost Knauf Insulation je evropským nejrychleji rostoucím dodavatelem izolací, technologickým lídrem a předním zastáncem energetické efektivity a trvale udržitelného rozvoje ve stavebnictví. Široká škála výrobků poskytuje tepelnou, zvukovou i požární ochranu novým i rekonstruovaným domům.

Knauf Insulation je součástí skupiny Knauf a působí ve více než 50 zemích světa, kde zaměstnává přes 5 000 lidí. Knauf Insulation je společensky odpovědnou firmou, která aktivně prosazuje ideu trvale udržitelného rozvoje. Neustále snižuje ekologický dopad své výroby, zaměřuje se na zpracování recyklovaných a rychle obnovitelných surovin. V ČR postavila jeden z nejmodernějších závodů na minerální vlnu v Evropě v Krupce u Teplic, kde také aktivně podporuje místní komunitu.

Rozhovor se Štěpánem Láškem

Knauf Instulation je evropským nejrychleji rostoucím dodavatelem izolací. Z jakého pohledu se v této společnosti dívají na zavádění BIM a k jakému účelu si zvolili právě řešení postavené na Autodesk Revit pro své větrané zateplení fasád? To vše se dozvíte v tomto rozhovoru. Pana Štěpána Láška vyzpovídal Matěj Škarka pro Adeon magazín Revit News.

Jak vnímáte zavádění BIM ve stavebnictví zde v Česku?

Veskrze pozitivně. Může se zdát, že je to pomalý a nezřetelný proces, ale pokud vezmeme v potaz podstatu změny, tedy přechod na zcela jinou metodiku navrhování staveb, nelze předpokládat, že se takový proces odehraje v rozsahu pouhých několika let. Kladnou skutečností je fakt, že stavebnictví na příchod 3D projektování a informačních modelů připravilo strojní odvětví, kde jsou tyto technologie přítomné již řadu let. Je třeba si také uvědomit, že žijeme v kosmopolitním prostředí a veškeré kroky podnikané v této problematice musí být v také souladu s evropským a celosvětovým prostředím. Výrobci materiálů pochází z celého světa a výrobky často putují na místo určení napříč kontinenty. V nalezení společného datového a procesního standardu vidím asi největší překážku v rozvoji BIM ve stavebnictví. Prefabrikace BIM objektů je ztížena různými národními zvyky a standardy. Pochopitelně se rozvoj BIM bude také odvíjet podle rentability a užitnosti dané technologie pro konkrétní stavbu. V praxi vidíme, že se tyto technologie zatím využívají pro specifický typ staveb, kde jsou výhody BIM nejvíce využity a současně jde o projekty, které dokáží tyto postupy zaplatit. Očekávám, že se rozsah vhodných projektů bude v čase zvyšovat a začne se více cenit využití modelu stavby pro její správu a budoucí rekonstrukce.

Vyzkoušejte si nástroj Revit na 30 dní zdarma

Při realizaci používáme nástroj Revit. Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.

Stáhnout zdarma
Autodesk Revit

Co pro vás vlastně znamená BIM?

Jakožto zástupce výrobce stavebních výrobků a hmot, pohlížím na BIM především jako na možný způsob jak pomoci urychlit a zkvalitnit proces projekce a současně promovat kladné vlastnosti těchto výrobků. Omezit čas projektanta nutný na studium parametrů materiálů. Stavbě pak usnadnit budoucí definici výrobků. Pochopitelně výrobci stavebních hmot od BIMu očekávají preciznější definici výrobků v projektu a omezení možnosti záměn materiálů ve fázi výstavby. Ty jsou často motivovány ekonomicky nebo provedeny náhodně a parametricky přibližně. Myslím si, že výměny komponent a materiálů v průběhu stavby nejsou žádoucí a v momentě kdy autorský dozor projektanta není dnes vždy samozřejmostí, vedou záměny k chybám a budoucím stavebním poruchám. Tento nešvar by mohla projekce za pomoci BIM významně omezit.

blank
"Jakožto zástupce výrobce stavebních výrobků a hmot, pohlížím na BIM především jako na možný způsob jak pomoci urychlit a zkvalitnit proces projekce a současně promovat kladné vlastnosti těchto výrobků."
Štěpán Lášek
Application Manager, Knauf Insulation s. r. o.

Jak na zavádění BIM reagují vaši klienti z řad projektantů a architektů? Evidujete zvýšený zájem v této oblasti?

Knauf Insulation je výrobce stavebních izolantů, což je ve své podstatě stavební hmota. Materie, která je součástí vyšších řešení, a proto není příliš obvyklé, že by se projektanti využívající BIM zajímali přímo o samotný izolant. Spíše je zajímá existující komplexní řešení. Většina výrobců stavebních materiálů vyvíjí a navrhuje možná použití svých výrobků a tvoří tak řešení nebo systémy. Zkouší je, pozoruje v praxi a v dlouhodobém horizontu dokáže predikovat jejich chování. Projektant pak následně může využít takové ověřené řešení a ví, že samotný vývoj již proběhl a pracuje tedy s bezpečnými kombinacemi výrobků a materiálů. Takovým řešení může být třeba právě provětraná fasáda Diagonal 2H zpracovaná do BIM, nebo nadkrokevní způsob zateplení a podobně. O takové BIM řešení bude vždy zájem a očekávám, že pokud s daným řešením bude projektant spokojený, bude se k jeho použití vracet. Zvládnutí aplikace konkrétních BIM objektů je pak o to výhodnější.

Vnímáte jako nadnárodní společnost rozdíly v zavádění a přijímání BIM v jiných zemích?

Určitě ano, v evropském unijním kontextu se jednotlivé země pohybují zhruba stejným směrem a stejným tempem. Samozřejmě vyspělost stavebního trhu je všude jiná, a právě tento faktor, dle mého názoru, definuje poptávku po BIM a využívání projekčních softwarů podporujících BIM. V zemích mimo EU je podle mého subjektivního vnímání tempo výrazně pomalejší a ráz stavebnictví není dostatečně vyspělý na to, aby si BIM technologie přirozeně vynutil.

Jak se firma Knauf v této oblasti na zavádění BIM připravuje?

Jak je zvykem v nadnárodních společnostech, postupuje se v těchto situacích zpravidla centrálně. Nejinak tomu je u nás. Globální nástroje jako třeba databáze a konfigurátory materiálů mohou být skutečně připraveny centrálně pro všechny členské země. I přesto, že jsou zde jazykové a datové odlišnosti. Česká Republika je výjimkou v tom směru, že vyvíjíme unikátní samostatná řešení určená pro náš trh a tato řešení nejsou vždy multiplikována do jiných zemí. V takových situací jsme tedy odkázáni sami na sebe a na vyhledání vhodného partnera, jakým je pro nás třeba firma ADEON. Využíváme tak znalosti partnera pro samotnou rozvahu co v oblasti BIM vlastně podniknout a hlavně jak, aby to následně mělo pro někoho skutečný užitný význam. Občas se setkávám na trhu s extrémně detailními nebo fragmentálními BIM objekty u kterých si nedovedu představit reálné použití. Přinejmenším ne v současném stavebnictví České republiky.

blank
"Ve firmě vyvíjíme unikátní samostatná řešení určená pro náš trh a tato řešení nejsou vždy multiplikována do jiných zemí.

V takových situací jsme tedy odkázáni sami na sebe a na vyhledání vhodného partnera, jakým je pro nás třeba firma ADEON. Využíváme tak znalosti partnera pro samotnou rozvahu co v oblasti BIM vlastně podniknout a hlavně jak, aby to následně mělo pro někoho skutečný užitný význam."
Štěpán Lášek
Application Manager, Knauf Insulation s. r. o.

Jaké jsou podle vás aktuálně největší překážky v zavádění BIM?

To bude patrně soubor vícero faktorů. Zvyk a užívání existujících konvenčních projekčních nástrojů bude jeden z těchto důvodů. Přechod z 2D do 3D a na BIM koncepci je natolik zásadní změna, že vyžaduje nabytí nových znalostí a obětování času na učení se novým věcem, což část projekce nebude patrně ochotna zatím akceptovat. Přestože ekonomická dostupnost BIM softwarů se za poslední roky výrazně zlepšila. Roli bude hrát i rentabilita a čas věnovaný projektu, ale zde nemám osobně dostatek informací a zkušenosti, bude to otázka vhodnější pro některou projekční kancelář, která tyto ekonomické ukazatele jistě sleduje.

Jaké výhody přináší BIM » 

BIM je celá řada inteligentních kroků a procesů pro vytváření a správu projektu budov založen na 3D modelu a informacích. BIM není žádný jeden konkrétní program, ale to jak se data vytváří, jak se s nimi zachází a co vše v sobě obsahují.

Chci vědět více o BIM » 
Adeon Autodesk BIM

Kde osobně vidíte největší přínosy BIMu z pohledu vás jako výrobce?

Jak již bylo řečeno výše, jako výrobci si od BIMu slibujeme přesnější definici materiálů a méně nekompetentních změn po čas stavby. Zatím je však stavební proces a projekce v ČR natolik oddělena, že náhrady materiálů a výrobků jsou v praxi zcela běžné a ne vždy tyto změny prochází zpětným posouzením ze strany projektanta. Ale i pozdější použití modelu stavby po čas života stavby je výhodou kterou mohou výrobci ocenit. Jejich definované výrobky může správa budovy snáze určit a použít pro opravy nebo rekonstrukci. Pokročilé metody spolupráce integrované do projekčních softwarů pak teoreticky umožňují, aby se specialisté výrobce v budoucnu aktivně podíleli na tvorbě projektů.

Co pro vás počáteční BIM implementace znamenala?

V první, a skoro bych řekl nejtěžší, fázi jsme si museli určit co vlastně chceme. Je to totiž tak, že tvoříme sami něco co však bude určeno pro někoho jiného. To je vždy obtížné a vyžaduje to promluvit si s projektanty a specialisty na BIM software. Pak určit kýžené řešení a teprve pak se dát do práce. Sami výrobci totiž s BIM softwarem většinou kreativně nepracují a nemohou tedy zcela tušit potřeby projektanta. Nutno však poznamenat, že v případě Knauf Insulation je část BIM řešení uvažována pro interní použití, jako projekční podpora projektů. Zde pak lépe víme co potřebujeme a přizpůsobíme si řešení vlastní potřebě s tím, že budoucí šíření pro externí uživatele nebude eventuelně vyloučeno.

Jaké konkrétní výhody vám používání Revitu přineslo?

Především je to kvalita výstupu a rychlost práce. Použití na systém provětrané fasády je v zásadě repetitivní a prefabrikace prvků v Revitu značně urychlí návrh fasády. Můžeme si proto dovolit použít relativně přesný návrh už ve fázi nabídky, kdy ještě není jisté, že budeme fasádu dodávat. Nicméně věříme, že kvalita výstupu již v takto rané fázi přispěje s dobrému dojmu zákazníka a přeneseně tak podpoří šance zakázku nakonec dodávat. Pro účely dodání je pak neocenitelným způsob vykazování prvků. Umíme díky tomu dodat na stavbu velmi přesné množství, které navyšujeme jen minimálně abychom pokryli drobné chyby při montáži. Tím, že konkrétně fasáda Diagonal 2H je ryze komponentní systém, sestává z množství prvků, z nichž některé vyžadují formátování, neobejde se jakákoliv dodávka bez montážní dokumentace. I zde je Revit báječným nástrojem a kromě základní sady výkresů mohu na přání během chvilky odeslat specifický pohled nebo řez přímo na stavbu. V těchto ohledech ke Revit perfektní zejména tam, kde dochází k opakování určité konstrukce a k její adaptaci na jiné situace.

Větrané zateplení fasád systémem Diagonal 2H v prostředí Revitu

Celý systém zateplení fasád se z technického hlediska skládá ze dvou druhů prvků – konstrukčních, tvořících nosnou konstrukci a izolačních pro zajištění tepelné izolace fasády. Technické možnosti systému dovolují různé kombinace konstrukčního uspořádání tak, že s ním lze vyskládat libovolný povrch stávající fasády. A protože se nakonec jedná o konečný počet opakujících se prvků, bylo už jen otázkou času, kdy se ruční zpracovávání návrhů přesune do polohy automatizace. K tomuto účelu byla použita aplikace Autodesk Revit, neboť svým způsobem práce s objekty se k tomu přímo vybízela. Abychom mohli naše návrhy v Revitu automatizovat, stačilo k tomu jen připravit speciální šablonu projektu. Tato šablona obsahuje všechny potřebné konstrukční prvky větrané fasády, včetně tepelných izolací, hydroizolačních fólií a dalších podpůrných prvků.

Hlavním nástrojem pro práci v prostředí Revitu jsou parametrické objekty, tzv. „rodiny“. A pomocí těchto několika „chytrých“ rodin můžeme docela pohodlně a rychle vytvořit potřebný návrh větrané fasády. Stavebním podkladem návrhu fasády mohou být různá data, od 2D (pdf, dwg) po 3D modely (dwg, rvt, ifc). V následující části příspěvku si ukážeme na příkladu fasády zpracování návrhu zateplení formou práce s rodinami v Revitu.

Nejdříve se ale ve stručném přehledu seznámíme s hlavními rodinami systému. Protože se celým systémem prolíná skutečnost, že konstrukce fasády se odvíjí od dvou zásadních délkových rozměrů fasádní diagonály 226 a 276 mm, je pro zjednodušení procesu návrhu na tento fakt pamatováno i ve struktuře jednotlivých rodin. Podívejme se na vybrané základní prvky konstrukčního systému.

Základní rodiny:

  • fasádní diagonála 226 a 276 mm (jednoduchá, dvojitá)
  • fasádní profily tvarů L-V-W-Z a dřevěná lišta 40x60mm

Článek pochází z magazínu Revit News

Přečtěte si důležitá témata zaměřená na využívání BIM aplikací Autodesk ve stavební projekci obecné a problematiky využívání BIM standardizace a komunikace ve stavební projekci a 3D navrhování staveb.

Přečíst si magazín Revit News »
blank

Související služby a řešení

blank

BIM Implementace a konzultace

BIM procesy, pracovní postupy, metodiky a standardy pro projekční a stavební firmy.

blank

BIM podpora projektování

Pomůžeme vám s vaším konkrétním projektem díky zkušeným konzultantům s odbornou praxí v řadě projektů.

blank

BIM objekty pro výrobce

Vytváříme BIM objekty a Revit rodiny na míru včetně plných grafických i negrafických informací k použití v projektech.

blank

Laserové skenování a fotogrammetrie

Skenování objektu pomocí laserových skenerů nebo leteckého snímkování.

Zkušenosti uživatelů s programem Revit »

blank
2020
Stavebnictví
Jak vzniká BIM 5D cenový model pro rozpočtování v projekční kanceláři Archcom.
blank
2020
Stavebnictví
Zavádění BIM metodiky a CDE systému BIM 360 na projektu Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.
blank
2019
Stavebnictví
S jakými nástrahami se potkává na svých BIM projektech společnost HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek.
blank
2020
Stavebnictví
Jak Autodesk programy Revit a automatizace procesů s nástrojem Dynamo pomáhají využít BIM.

Nechte si od nás nezávazně poradit

S radostí vám připravíme specifickou nabídku, ať už potřebujete pomoci v oblasti BIM, CAM, CAD, 3D tisku, IT, konstrukčních prací, nebo s nákupem hardwaru či softwaru.

Nezávazně poptat pomoc

© Adeon CZ s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram