Zkušenost zákazníka:
Přečtěte si, jak využívá aplikaci Revit k vytváření 3D BIM modelů u historických objektů společnost G4D. Jaká specifika a rizika má takový HBIM a jak se s ním vypořádali se dozvíte v následujícím textu.
Vyzkoušejte si nástroj Revit na 30 dní zdarma
Při realizaci používáme nástroj Revit. Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.
Společnost G4D s.r.o. se již od roku 2011 specializuje na komplexní služby efektivního sběru a zpracování 3D dat s využitím nejmodernějších metod 3D laserového skenování a letecké bezpilotní fotogrammetrie. Pro své zákazníky tvoříme 3D BIM modely objektů pro využití v CAD systémech. Mezi naše další činnosti patří i geodetické práce jako výpočet kubatur, mapování terénu inženýrská geodeézie a podobně.
Jsme partnerem velkých i malých projektů z nejrůznějších oblastí chemického a petrochemického průmyslu, energetiky a stavebnictví. Zakládáme si na individuálním a ochotném přístupu, vždy hledáme co nejširší využití zpracovaných dat.
Naším hlavním úkolem je sběr prostorových dat u stávajících objektů a následné kvalitní zpracování těchto dat do podoby špičkového výstupu pro naše zákazníky. Ke každému projektu je potřeba přistupovat s individuální péčí, protože každý objekt je jedinečný. Nejprve je nezbytné vše důsledně naplánovat a vydefinovat budoucí výstup tak, aby sloužil požadovanému účelu. Jistě bude rozdíl mezi funkčním průmyslovým objektem a například kulturní památkou.
Pro sběr prostorových dat je možno použít několik měřičských metod. Zde se nicméně budeme věnovat datům, která jsou výstupem z 3D skenování a fotogrammetrického zaměření. A to z jednoduchého důvodu. Naše společnost se primárně zabývá zaměřováním objektů, které jsou pro takovéto měření ideální. Ať se jedná o objekt, který je prostorově členitý s bohatou výzdobou štuků, fresek a soch nebo konstrukčně či technologicky složitý prostor.
Jedna z nezbytných zásad před započetím prací je stanovení tzv. LOD (level of development nebo také level of definition). Jedná se o úroveň informací pro model, ať již grafických (level of detail), tak informačních (level of information). Tato úroveň je definována v různých zemí různě. Je možné si stanovit i vlastní definici, jestliže je dostatečně jasná pro všechny spolupracující strany.
Tvorba BIMu u nových projektů je vedena jiným způsobem než u stávajících objektů postavených v době, kdy veškerá výkresová dokumentace byla v lepším případě na papíře.
Při vytváření nového architektonického projektu dnes využíváme knihovny a rodiny, které dodávají výrobci jednotlivých stavebních prvků. Následně je objekt z těchto prvků „seskládán“. U starších staveb takto postupovat nelze. Další zásadní odlišnost, a to hlavně u objektů, které byly postaveny před stovkami let, je značná nepravidelnost, ať už budeme sledovat průběhy zdí nebo jejich sílu. Tyto odlišnosti odkazují na ruční práci tehdejších stavitelů a jsou tím, co je pro nás dnes činí zajímavými.
Naše zkušenosti s tvorbou 3D modelů pro BIM jsme v nedávné době měli možnost otestovat na jedné ze známých památek hl.m. Prahy. Spolupracovali jsme na projektu 3D podkladu pro studii využití střechy novorenesanční budovy Rudolfina.
Zadáním bylo zaměřit objekt terasy Rudolfina a na základě získaných dat vyhotovit podklad pro BIM. Pro vyhotovení modelu BIM byl použit SW Autodesk Revit. Důraz byl kladen na přesné vyspádování podlahy terasy, dále zde byl požadavek na vymodelování zdobných prvků umístěných na římse, jako jsou sochy a džbány.
Jak již bylo zmíněno, tak i pro tento projekt bylo zapotřebí vydefinovat LOD. V tomto případě se jednalo pouze o definici detailu modelu.
Při práci v Revitu na takovémto projektu je zpravidla potřeba většinu prvků vytvořit jako novou rodinu. Tak tomu bylo i při realizaci této zakázky. Ať se jednalo o zábradlí, okna či jiné prvky.
Jednou ze zajímavostí při práci na tomto projektu bylo vytvoření prvků, které se nedají vymodelovat pomocí nástrojů, které Revit běžně nabízí. Zde se jednalo o tvoru zdobných částí, jako jsou sochy a džbány. Tyto prvky byly samostatně vymodelovány jako síťový model a následně importovány do Revitu pomocí pluginu.
Dále naše společnost na tomto projektu realizovala pořízení leteckých záběrů z dronu. Architektonická kancelář následně vytvořila vizualizaci s využitím pořízených snímků.
Pořízení snímků v této lokalitě bylo z administrativního hlediska poměrně náročné, protože lokalita se nachází v bezletové zóně Pražského hradu. Veškerá povolení byla nakonec získána a snímky mohly být pořízeny.
Na obrázcích můžete sami posoudit, jak se týmu společnosti G4D jednotlivé výzvy podařilo splnit. Kromě toho je možné si prohlédnout také výslednou vizualizaci od architektonické společnosti.
BIM procesy, pracovní postupy, metodiky a standardy pro projekční a stavební firmy.
Řada dostupných připravených školení i příprava školících plánů na míru podle vašich požadavků.
S radostí vám připravíme specifickou nabídku, ať už potřebujete pomoci v oblasti BIM, CAM, CAD, 3D tisku, IT, konstrukčních prací, nebo s nákupem hardwaru či softwaru.
© Adeon CZ s.r.o. Všechna práva vyhrazena.