Search
Nastavení
Vyhledávat pouze přesnou shodu
Adeon_20_let_vyroci
» Reference » Příprava 3D BIM modelu u historických objektů s G4D

Zkušenost zákazníka:

Příprava 3D BIM modelu u historických objektů s G4D s.r.o.

Přečtěte si, jak využívá aplikaci Revit k vytváření 3D BIM modelů u historických objektů společnost G4D. Jaká specifika a rizika má takový HBIM a jak se s ním vypořádali se dozvíte v následujícím textu.

Základní informace

Zadavatel:
G4D s.r.o.
Společnost G4D s. r. o. se specializuje na komplexní služby sběru a zpracování 3D dat s využitím nejmodernějších metod 3D laserového skenování a letecké bezpilotní fotogrammetrie. Pro své zákazníky tvoříme 3D modely objektů pro využití v CAD systémech.
Náš úkol:
Dodání produktového řešení, implementace, školení a technická podpora daných produktů a postupů CAD programů.
Realizace:
2020
G4D logo

Související nástroje

AEC Collection produkt

AEC Collection

Kolekce programů společnosti Autodesk pro projektanty a architekty.

Autodesk Revit

Revit

BIM řešení pro parametrické projektování inteligentních modelů budov.

Autodesk ReCAP

ReCAP

Nástroj pro zachycení okolního prostředí a konverzi těchto údajů do digitální formy.

Enscape

Enscape

Nadstavbová aplikace pro vizualizace, video průchody nebo virtuální realitu objektu.

Vyzkoušejte si nástroj Revit na 30 dní zdarma

Při realizaci používáme nástroj Revit. Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.

Stáhnout zdarma
Autodesk Revit

O společnosti G4D

Společnost G4D s.r.o. se již od roku 2011 specializuje na komplexní služby efektivního sběru a zpracování 3D dat s využitím nejmodernějších metod 3D laserového skenování a letecké bezpilotní fotogrammetrie. Pro své zákazníky tvoříme 3D BIM modely objektů pro využití v CAD systémech. Mezi naše další činnosti patří i geodetické práce jako výpočet kubatur, mapování terénu inženýrská geodeézie a podobně.

Jsme partnerem velkých i malých projektů z nejrůznějších oblastí chemického a petrochemického průmyslu, energetiky a stavebnictví. Zakládáme si na individuálním a ochotném přístupu, vždy hledáme co nejširší využití zpracovaných dat.

3D BIM model historických objektů

Naším hlavním úkolem je sběr prostorových dat u stávajících objektů a následné kvalitní zpracování těchto dat do podoby špičkového výstupu pro naše zákazníky. Ke každému projektu je potřeba přistupovat s individuální péčí, protože každý objekt je jedinečný. Nejprve je nezbytné vše důsledně naplánovat a vydefinovat budoucí výstup tak, aby sloužil požadovanému účelu. Jistě bude rozdíl mezi funkčním průmyslovým objektem a například kulturní památkou.

Pro sběr prostorových dat je možno použít několik měřičských metod. Zde se nicméně budeme věnovat datům, která jsou výstupem z 3D skenování a fotogrammetrického zaměření. A to z jednoduchého důvodu. Naše společnost se primárně zabývá zaměřováním objektů, které jsou pro takovéto měření ideální. Ať se jedná o objekt, který je prostorově členitý s bohatou výzdobou štuků, fresek a soch nebo konstrukčně či technologicky složitý prostor.

Jedna z nezbytných zásad před započetím prací je stanovení tzv. LOD (level of development nebo také level of definition). Jedná se o úroveň informací pro model, ať již grafických (level of detail), tak informačních (level of information). Tato úroveň je definována v různých zemí různě. Je možné si stanovit i vlastní definici, jestliže je dostatečně jasná pro všechny spolupracující strany.

blank
"Před naskenováním mračna a jeho zpracováním do modelu je potřeba si nejdříve vydefinovat v jaké detailnosti (LOD) má výsledek být."
Ing. Bohumil Michalík
Jednatel společnosti G4D s.r.o.

Tvorba BIMu u nových projektů je vedena jiným způsobem než u stávajících objektů postavených v době, kdy veškerá výkresová dokumentace byla v lepším případě na papíře.

Při vytváření nového architektonického projektu dnes využíváme knihovny a rodiny, které dodávají výrobci jednotlivých stavebních prvků. Následně je objekt z těchto prvků „seskládán“. U starších staveb takto postupovat nelze. Další zásadní odlišnost, a to hlavně u objektů, které byly postaveny před stovkami let, je značná nepravidelnost, ať už budeme sledovat průběhy zdí nebo jejich sílu. Tyto odlišnosti odkazují na ruční práci tehdejších stavitelů a jsou tím, co je pro nás dnes činí zajímavými.

Naše zkušenosti s tvorbou 3D modelů pro BIM jsme v nedávné době měli možnost otestovat na jedné ze známých památek hl.m. Prahy. Spolupracovali jsme na projektu 3D podkladu pro studii využití střechy novorenesanční budovy Rudolfina.

Zadáním bylo zaměřit objekt terasy Rudolfina a na základě získaných dat vyhotovit podklad pro BIM. Pro vyhotovení modelu BIM byl použit SW Autodesk Revit. Důraz byl kladen na přesné vyspádování podlahy terasy, dále zde byl požadavek na vymodelování zdobných prvků umístěných na římse, jako jsou sochy a džbány.

Jak již bylo zmíněno, tak i pro tento projekt bylo zapotřebí vydefinovat LOD. V tomto případě se jednalo pouze o definici detailu modelu.

Při práci v Revitu na takovémto projektu je zpravidla potřeba většinu prvků vytvořit jako novou rodinu. Tak tomu bylo i při realizaci této zakázky. Ať se jednalo o zábradlí, okna či jiné prvky.

Jednou ze zajímavostí při práci na tomto projektu bylo vytvoření prvků, které se nedají vymodelovat pomocí nástrojů, které Revit běžně nabízí. Zde se jednalo o tvoru zdobných částí, jako jsou sochy a džbány. Tyto prvky byly samostatně vymodelovány jako síťový model a následně importovány do Revitu pomocí pluginu.

Dále naše společnost na tomto projektu realizovala pořízení leteckých záběrů z dronu. Architektonická kancelář následně vytvořila vizualizaci s využitím pořízených snímků.

Pořízení snímků v této lokalitě bylo z administrativního hlediska poměrně náročné, protože lokalita se nachází v bezletové zóně Pražského hradu. Veškerá povolení byla nakonec získána a snímky mohly být pořízeny.

Na obrázcích můžete sami posoudit, jak se týmu společnosti G4D jednotlivé výzvy podařilo splnit. Kromě toho je možné si prohlédnout také výslednou vizualizaci od architektonické společnosti.

blank
"Historický BIM je specifický v tom, že je 3D model vytvořen na podkladu zaměření skutečného stavu. Informace dostáváme tedy zpětně z budovy do digitálního světa."
Ing. Bohumil Michalík
Jednatel společnosti G4D s.r.o.

Související služby a řešení

Adeon-CAD-strojirenstvi-500

Stavebnictví

Programové CAD řešení pro strojírenský design, konstruování a přípravu výroby.

Laserové skenování a služby

Laserové skenování

Skenování objektu pomocí laserových skenerů nebo leteckého snímkování.

BIM implementace a konzultace

Implementace a konzultace

BIM procesy, pracovní postupy, metodiky a standardy pro projekční a stavební firmy.

Školení

Školení

Řada dostupných připravených školení i příprava školících plánů na míru podle vašich požadavků.

Zkušenosti uživatelů s programem Revit »

blank
2020
Stavebnictví
Jak vzniká BIM 5D cenový model pro rozpočtování v projekční kanceláři Archcom.
blank
2020
Stavebnictví
Zavádění BIM metodiky a CDE systému BIM 360 na projektu Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava.
blank
2019
Stavebnictví
S jakými nástrahami se potkává na svých BIM projektech společnost HUTNÍ PROJEKT Frýdek-Místek.
blank
2020
Stavebnictví
Jak Autodesk programy Revit a automatizace procesů s nástrojem Dynamo pomáhají využít BIM.

Nechte si od nás nezávazně poradit

S radostí vám připravíme specifickou nabídku, ať už potřebujete pomoci v oblasti BIM, CAM, CAD, 3D tisku, IT, konstrukčních prací, nebo s nákupem hardwaru či softwaru.

Nezávazně poptat pomoc

© 2002–2022 Adeon CZ s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram