Search
Nastavení
Vyhledávat pouze přesnou shodu
Adeon_20_let_vyroci
» Reference » Fusion 360 a profesionální modelářství v 3D Sets

Zkušenost zákazníka:

Fusion 360 pro profesionální modelářství na projektech od 3d Sets

Podívejte se, jak využívá program Fusion 360 tým profesionálních modelářů ze společnosti 3D Sets. K čemu jim Fusion v jejich strategii pomáhá a v čem vidí jeho benefity? Dozvíte se v následujícím textu.

Základní informace

Zadavatel:
3D Sets s.r.o.
Společnost 3D Sets, s.r.o. se zabývá výrobou a prodejem tisknutelných funkčních modelů aut, které si jako skládačku může uživatel sám postavit.
Náš úkol:
Dodání produktového řešení, implementace, školení a technická podpora daných produktů a postupů CAD programů.
Realizace:
2019

Související nástroje

Fusion 360

Fusion 360

Moderní CAD-CAM cloudová aplikace pro 3D digitální vývoj, design a výrobu.

Fusion 360 Týmové rozšíření

Fusion 360 - Team

Rozšíření pro cloudovou  spolupráci nejen pro program Fusion 360, ale celkové konstrukční týmy.

Autodesk Inventor

Inventor

Profesionální 3D CAD aplikace pro digitální navrhování, konstruování a prototypování.

Product Design & Manufacturing Collection

PDM Collection

Kolekce programů od společnosti Autodesk, primárně určeny pro strojírenský návrh.

O projektu

Projekt 3dsets.com vznikl v reakci na expandující obor hobby 3D tisku, kdy existuje stabilně rostoucí skupina hobby uživatelů tiskáren. Pan Slavík, spolu spolu s Jiřím Lorenčíkem, založili projekt 3dsets.com, díky kterému mohou uživatelům nabídnout zajímavý obsah – data modelů pro 3D tisk v prémiové kvalitě.

Nadšení modeláři, kterých u nás v republice vždy byla velká spousta, si tak mohou celý model zakoupit ve formě digitálních dat připravených pro tisk. Celý model byl připravován v programu Autodesk Fusion 360. Vyzpovídali jsme pana Ondřeje Slavíka a Jiřího Lorenčíka a zeptali se jich na pár informací k tomuto projektu.

 

Projekt v několika číslech

  • 650+ jednotlivých komponent
  • 1500 hodin práce dvou lidí
  • Většinu součástí lze vytisknout na běžné 3D tiskárně
  • Funkční tisknutelná převodovka
  • Funkční odpružení a permanentní 4WD se zamčenými diferenciály

Vyzkoušejte si nástroj Fusion 360 na 30 dní zdarma

Fusion 360 si můžete zcela zdarma sami otestovat. Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.

Stáhnout zdarma
Fusion 360

Projekt modelu Rancher

Proč zrovna tento model?

Model terénního auta jsme si jako první produkt nevybrali náhodou – chtěli jsme takový předmět, který bude atraktivní pro běžného hobby uživatele 3D tiskárny a zároveň bude 3D tiskem realizovatelný. Na prvním (a zde prezentovaném) modelu jsme si chtěli ověřit, jestli zvládneme i tvarově komplexní 3D modelování složitějších objemů a ploch prakticky v “A-class/strak” kvalitě.

Jak velký je projekt?

Finální model auta se skládá z cca 160 samostatných dílů, pokud nepočítáme různé šroubky a podobné drobné části. Celkově je pak ve finální sestavě použito zhruba 650-700 částí nebo komponent a všechny jsou ve Fusion 360 podrobně namodelovány. Bavíme se ale jen o finální podobě sestavy, během toho roku práce vzniklo samozřejmě násobně více dat. Nejvíce je komplexnost vidět na “modelovací timeline” souboru, který jsme použili na vývoj modelu (tj. ne na finální data) – timeline je velmi dlouhá a její přepočet pak trvá velmi dlouhou dobu. Projekt tedy považujeme spíše za větší.

Jak dlouho a kolik lidí na projektu pracovalo?

Pracovali jsme na něm dva, zhruba rok každodenních večerních “sezení” s Fusionem 360 a k tomu většina víkendů. Je to okolo 1500 pracovních hodin, kam zahrnujeme i související činnosti jako testování, web a podobně.

Jaké programy jste k vytváření modelu využili?

K vytváření modelů byl použit čistě Fusion 360, kde jsme využili zejména základní modelovací prostředí a modul Animation. Některé drobnosti jsme výjimečně řešili v software Rhinoceros 3D – např. rozvinutí plochy do roviny.

Proč jste si vybrali zrovna Fusion 360?

Fusion 360 jsme použili z několika důvodů:

  • Jde o parametrický modelář, což je pro projekt určený pro 3D tisk klíčové zejména z důvodů snadných zpětných úprav a nutných tolerancí v 3d tisku
  • Data jsou v cloudu a jde je snadno sdílet, což byl zásadní důvod pro Fusion, jelikož umožnil snadnou současnou práci 2 lidí na jednom projektu současně, přitom nás od sebe dělilo stovky kilometrů. Klasický systém lokálních souborů by nám práci velmi komplikoval, sice by bylo možné řešení např. přes Dropbox, zde je to přímo integrováno.
  • Je to multiplatformní software. Používám Mac OS X, kolega Windows. Mnohé konkurenční software by na OS X nebylo možné použít.
  • Fusion 360 má dle našeho názoru velmi rychlou křivku učení, asi i protože jde o mladý a dynamický program, který není brzděný “historickými” překážkami. K tomu je dostupných nepřeberně tutoriálů ve formě videí, jak oficiálních tak i od uživatelů. Osobně jsem prošel i oficiálním školením Autodesk ATC pro Fusion 360, které bylo možné absolvovat v Brně.
  • V neposlední řadě Fusion 360 jde za určitých podmínek používat i zdarma, což je ideální pro seznámení se s jeho možnostmi bez nutnosti se předem “zavázat”, což je pro startup našeho typu ideální.

Na jaké překážky jste v tomto projektu narazili?

No, těch překážek bylo několik, některé byly zřejmé hned, jiné až v průběhu práce.

Hodně nám chyběla možnost v dokumentu modifikovat “nalinkované” další části, což odnedávna řeší nová funkce Derive. S narůstající velikostí projektu se nepříjemně projevila i závislost celého souborového systému na online přístupu k internetu. Při práci jednoho člověka na projektu to vůbec nevadí, když ale obě strany neustále editují soubory, tak se neustále stahuje množství dat a to někdy může zdržovat. Posledním problémem je horší výkon Fusionu 360 při práci s takto velkými projekty, hodila by se lepší podpora více jader.

blank
„Líbí se nám velmi rychlý vývoj Fusion 360. Během roku práce na našem projektu 3dsets.com se Fusion 360 stihl hodně proměnit, přibyla spousta nových věcí. Zároveň se nám líbí rychlost různých oprav.

Fusion 360 má dle našeho názoru velmi rychlou křivku učení, asi i protože jde o mladý a dynamický program, který není brzděný “historickými” překážkami.“
Ondřej Slavík
Jednatel společnosti 3D Sets s.r.o.

Související služby a řešení

Adeon-CAD-strojirenstvi-500

Strojírenství

Programové CAD řešení pro strojírenský design, konstruování a přípravu výroby.

Technická podpora

Technická podpora

Certifikovaná technická podpora zkušených konzultantů k dispozici pro vaše projekty.

Implementace a konzultace řešení pro strojírenství

Implementace a konzultace

Pomůžeme efektivně nasadit řešení na základě analýzy k optimalizaci procesů.

Školení

Školení

Řada dostupných připravených školení i příprava školících plánů na míru podle vašich požadavků.

Další případové studie »

blank
2020
Strojírenství
Zvýšení efektivity práce a zavedení PDM systému a automatizace v ICE Industrial Services.
blank
2016
Strojírenství
Výrazná úspora času a techniky a odbourání ručního přepisování údajů z CADu do ERP.
blank
2016
Strojírenství
Znalostní a technologický audit může znamenat zvýšení produktivity práce v konstrukci o více jak 37 %.
blank
2006
Strojírenství
Výhody implementovaného řešení Autodesk Inventor v konstrukcia výrobě do společnosti ZAMET.

Nechte si od nás nezávazně poradit

S radostí vám připravíme specifickou nabídku, ať už potřebujete pomoci v oblasti BIM, CAM, CAD, 3D tisku, IT, konstrukčních prací, nebo s nákupem hardwaru či softwaru.

Nezávazně poptat pomoc

© 2002–2022 Adeon CZ s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram