Změny v licenčním modelu Autodesku

Vzhledem k aktuální světové situaci s bojem proti viru Covid-19 Autodesk ohlásil změnu některých datumů níže. Situaci monitorujeme a postupně zde budeme informace upravovat.

Aktuálně platí tato data:
7. Srpen, 2020 – Začátek trade-in akce na výměnu sítových pronájmových i maintenance (multi-user) licencí.
7. Srpen, 2020 – Již nepůjde pořídit nové pronájmové síťové (multi-user) licence.
7. Srpen, 2021 – Síťové pronájmové licence (multi-user) již nebudou moct být obnoveny

Autodesk ohlásil řadu změn, které se týkají různých licencí. Hlavní změnou je postupné zrušení veškerých licencí, které jsou založené na sériovém číslu a jejich přechod na licence jmenné. Ty moc dobře znají už ti uživatelé, kteří si zakoupili novou licenci v posledním roce, kde všechny licence už byly bez sériových čísel. Změn je ale více a proto jsme je shrnuli v tomto článku.

 

Konec plánu údržby (Maintenance)

Pokud ještě stále prodlužujete licenci s takzvanou údržbou (Maintenance), pak se vás dotkne nejvíce změn. Autodesk po několika předešlých avízech již jasně určil datum kdy tento program ukončuje.

 • Nejpozději do 7.května 2020 můžete využít zvýhodněnou nabídku přechodu na pronájem M2S, která již běží čtvrtým rokem.
 • Od tohoto data je také možné naposledy plán údržby o rok obnovit, nicméně se zdražením o 20%.
 • Následující rok do 7.května 2021 bude možno stále přejít na pronájem (Trade-In 1:1), ale už za mnohem méně výhodných podmínek než bylo výše zmíněné M2S.
 • Datem 7. května 2021 končí všechny plány údržby (Maintenance) a už je nepůjde dále obnovovat. Pokud nevyužijete možnosti přechodu, pak vám zůstane pouze poslední verze programu bez všech výhod plánu údržby. 

 

Konec síťových licencí založených na technologii FLEXlm

Počínaje datem 7.5.2020 začne postupné ukončování standartních síťových licencí, tak jak je známe dnes. Autodesk začne postupně tyto síťové licence převádět do standardních jmenných licencí. Proto pokud obnovujete své síťové licence od 7.5.2020 a dále, tak si při obnově můžete vybrat, zda chcete provést takzvaný Trade-In a vyměnit jednu síťovou licenci za dvě jednouživatelské za stále stejnou cenu. Nebudete tedy platit více, ale dostanete více licencí. Pokud u vás ve firmě využívájí jednu síťovou licenci více než dva uživatelé, pak pro vás Autodesk připravuje flexibilní přiřazování licencí přes Autodesk Account někde na počátku roku 2021. Do té doby můžete využít pokročilou analytiku která již dnes na Accountu existuje a jasně vám prokáže kolik uživatelů reálně licencí využívá a jak často. Podle toho se můžete rozhodnout dále. 

Shrnutí:

 • Postupný konec síťových FLEXlm licencí od 7.května 2020 - změna: 7. srpna 2021
 • Trade-In síťových licencí 1:2 za standartní jednouživatelské při první obnově kontraktu.
 • V průběhu roku 2021 Autodesk chystá přijít s novým flexibilním přiřazováním licencí (týmů) na Autodesk Accountu.
 • Výhodnější cena při přechodu M2S licencí bude dále garantována až do roku 2028.

Autodesk zmena licenci FY21

 

Jaké změny se vás týkají?

1) Mám licenci s plánem údržby (Maintenance)

1.a) Lokální licence

Pokud máte lokální licenci s plánem údržby, pak v ideálním případě do 7.května 2020 proveďte přechod na pronájem s nejvýhodnější nabídkou M2S. Ta běží již čtvrtým rokem a získáte tak licenci za mnohem výhodnějších nabídek. Tento převod lze udělat až 90 dní před datem obnovení licence.

1.b)Síťová licence

Pokud máte síťovou licenci s plánem údržby, pak do 7. května 2020 proveďte přechod na pronájem s nejvýhodnější nabídkou M2S. Následně při první další obnově máte možnost se rozhodnout zda chcete vyměnit jednu síťovou licenci za dvě jednouživatelské s novým flexibilním přiřazováním. Nebudete muset udržovat žádné vlastní licenční servery, generovat licence a udržovat pořádek v sériových číslech. 

 

2) Mám licenci s pronájmem (Subscription)

 2.a) Jednouživatelská (lokální) licence

Pro uživatele pronájmových jednouživatelských licencí se nic zvláštního neděje. Cena pořízení nové licence vzroste o 5% od 25. března 2020, ale obnovení aktuální licence bude stát stále stejně. 

2.b) Síťová licence

Uživatelé síťových pronájmových licencí se při své první obnově po 7.květnu 2020 musí rozhodnout zda provedou takzvaný Trade-In licencí jedné síťové za dvě jednouživatelské. Tyto licence se přiřazují v účtu Autodesk Account. Pokud sdílíte jednu síťovou licenci více než dva uživatelé (což je podle dat Autodesku méně než 10% uživatelů), pak vám nová rozšířená analytika při správě účtu pomůže rozlišit kolik uživatelů reáně danou licenci využívají a jak často. Tento nástroj dlouhodobě ve FLEXlm chyběl.

Prémium plán (50+licencí)

Pokud vlastníte ve firmě větší počet licencí (50+) a nechcete pro všechny uživatele řešit správu přihlášení do Autodesk Account, pak bude existovat příplatkový Premium plán. Tento prémiový plán přinese především tyto vylepšení navíc:

 

Časté otázky

 1.  "Síťovou licenci využíváme ve firmě více než dva uživatelé."
  • Autodesk aktuálně připravuje nový systém flexibilního přiřazování licencí, který se bude nastavovat v prostředí Autodesk Account. Zveřejněn by měl být někde na přelomu roku 2021. 
 2. "Jako správce nyní budu muset spravovat spoustu uživatelů jednotlivě, což mi přidá spoustu práce."
  • Všechny uživatele můžete nahrát a přiřadit hromadně například importem z excel souboru. Pokud využíjete nabídky Premium plánu, pak přihlašování a správu uživatelů můžete využít přes Single Sign-On a přihlašovat se tak například přes Active Directury, Microsoft Azure nebo jiné řešení. Jedná se tedy ve výsledku o zjednodušení. 
 3. "Chci si nechat pevnou licenci, protože chci licenci vlastnit navždy."
  • Pevná licence vám při konci plánu údržby (Maintenance) stále zůstane. Příjdete však o možnost přístupu ke spoustě aktualizací, vylepšení a bonusových nástrojů které jsou při přechodu k dispozici a to za výrazně nižší cenu při využítí M2S nabídky, jejíž výhodnost je garantována až do roku 2028.
 4. "Budou muset mít uživatelé nových flexibilních licencí přístup na internet?"
  • Ano, tyto nové flexibilní licence se budou ověřovat podobně jako dnes standartní jednouživatelské. Nebude se ale jednat o neustálý přístup na internet. Připravujeme pro vás k tomuto více informací a zveřejníme je v nadcházejících měsících. 
 5. "V našem oboru podnikání nemůžu za žádných okolností povolit komunikaci na internet, co mám dělat?"
  • Pokud z nějakého důvodu nemůžete v žádném případě povolit tok komunikací z uživatelské stanice na internet, pak bude Autodesk povolovat vyjímky za určitých okolností. Tento proces schvalování bude zveřejněn zhruba od května 2020. 
 6. "Mám výhodnou cenu licencí když jsem přešel s nabídkou M2S, budu ji mít i dále po Trade-In licencí?"
  • Ano, stále budete mít zvýhodněnou cenu a to s garancí až do roku 2028.

 

Kontaktujte nás

Vložením zprávy souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com