Recenze 2D myši CadMouse od 3D connexion

CadMouseDneska jsme se rozhodli pro trochu netradiční článek. Aspoň co se našich stránek týče. Ke konci loňského roku vydala společnost 3D connexion svůj nový výrobek a tentokrát né 3D myš, ale profesionální 2D myš. To se ze začátku mohlo zdát poněkud zvláštní. K čemu vytvářet novou 2D myš když už jich na trhu jsou stovky a to jak od těch nejlevnějších tak i ty velmi přesné a profesionální. Co je tedy na téhle tak zvláštního a stojí vůbec za to? Na myš pohybující se v řádu pár tisíc by měla umět poměrně hodně. Pojďme se na to spolu podívat.

 

Poznámka: Myš neporovnávám s levnými kancelářskými myšmi v řádu nízkých pár stovek. Pokud Vám takováto myš stačí tak je nemožné tyto 2 kategorie srovnávat. Myš porovnávám se zkušenostmi s jinými velmi drahými myšmi s programovatelnými tlačítky, velmi přesnými herními myšmi a podobně (Razer,Mad Catz,Corsair...)

 

Konstrukce

Když se podíváme na základní specifikace myši, tak se jedná o rozhodně kvalitně provedený kousek, což se v této cenové kategorii očekává. Jedná se o drátovou laserovou myš, s pleteným kabelem a rozlišením 8200 DPI (+ nastavitelná dotazovací frekvence až 1000Hz). Celková konstrukce a provedení se zdá rozhodně kvalitní a to v kombinaci kovu, tvrdého plastu a pogumovanými boky pro lepší a příjemnější úchyt - což se určitě povedlo. Jezdící nožky má ze spodu lehce měkčí což je příjemná změna od klasických myší, protože tyto lehce pogumované nožky mnohem příjemněji sedí na povrchu. Myš je dělána samozřejmě jen pro praváky - jako tedy většina ostatních.
Na myši také najdeme celkem 7 programovatelných tlačítek. Dvě na levém boku pro palec a zbytek nahoře. Levé klikátko myši, pravé a dokonce velké pohodlné prostřední + přibližovací kolečko (které je zároveň také klikací) a v poslední řadě ještě jedno tlačítko, kterému osobně říkám rozcestník. Proč, vysvětlím dále.
Rozhodně musím říct, že se drží velmi dobře a pohyb s ní je také velmi plynulý, tudíž co se provedení týče tak se zdá určitě kvalitní.

Co mi na myši chybí konstrukčně je možnost určit si její váhu. Přece jen v této cenové kategorii je tato funkce poměrně častá (ač né běžná). Pár měnitelných závaží by tedy přišlo vhod.

 

IMG 20160105 161317 IMG 20160105 161253

 

Software

To hlavní, ale přichází právě teď. To co dělá tuto podle mého názoru unikátní mezi ostatními myši je právě jeji software. Nestačí mít totiž jen velmi přesnou myš s milionem tlačítek. Instalace software je velmi primitivní, jednoduše si stáhněte nejnovější ovladač ze stránek 3D connexion a pak klikejte Next jako zběsilí. Pokud už využíváte 3D myš tak již daný ovladač pravděpodobně máte. I tak by jste ho ale měli zaktualizovat aby jste měli jistotu že máte právě ten, který již v sobě má funkce této myši.

Image003 image12 image00

No a pro ty z Vás, kteří jste na ovládací rozhraní 3D connexion zvyklí tak se nejedná o nic moc nového, ze stejného prostředí můžete ovládat i tuto 2D myš. Rychlost myši, dotazovací frekvenci (125Hz až 1000Hz => reakční doba 1ms), citlivost scrollování kolečkem myši a podobně. To hlavní (alespoň podle mě) se nachází pod tlačítkem Buttons = možnost nastavení tlačítek. Levé a Pravé tlačítko myši je samozřejmě pevně dané a zbylých 5 tlačítek můžu libovolně ponastavovat. Někteří z Vás si nyní možná řeknou co je na tom tak zvláštního, to přece umí každá programovatelná myš - a přece by jste se mýlili. Na obrázcích níže si můžete všimnout, že software nejen, že rozeznává spuštěnou aplikaci (Chrome, Inventor, AutoCAD, Windows prohlížeč…), ale rozlišuje především dané prostředí v aplikaci (Inventor: díl - ipt, sestava - iam, výkres - dwg/idw, prezentace - ipn). To znamená, že si například můžete nastavit nějaké chování tlačítek pro prostředí náčrtu, jiné pro chování v 3D modelu dílu a opět jiné pro prostředí sestav. To v kombinaci s nastavením prostředí v Inventoru dává poměrně velké možnosti. Například prostřední tlačítko v náčrtu spustí promítnutí geometrie, v 3D modelu dílu může spustit např Vysunutí a v sestavě příkaz Vazbu. Pořád to samé jedno tlačítko. A ano, stejně to funguje i u plechových dílů a svařenců kdy je umí rozlišovat.

Co je podle mě menší mínus tak, aplikace bere ACAD produkty (jako jsou např. AutoCAD, Mechanical, Civil, Plant...) jako jednu aplikaci. Tady rozhodně ještě vidím prostor pro zlepšení v softwaru. Ano, jsou to produkty které běží pod AutoCADem, ale mít možnost využít příkazu Civilu v Civilu a Mechanicalu v Mechanicalu by bylo určitě fajn.
 
image02 image01 image11
image09 image04

Konfigurovatelná tlačítka

Zvláštní pozornost bych chtěl věnovat talčítku rozcestníku, které se nachází hned za kolečkem. Velmi mě totiž nadchlo. Můžete jej sice přeprogramovat na jakoukoliv funkci, stejně jako ostatní tlačítka, ale byla by to chyba. Základní jeho funkcí totiž je vyvolání směrové nabídky, na kterou jsem alespoň my uživatelé Inventoru zvyklí. Nicméně toto je další směrová nabídka a to i pro programy, které jí ze základu vůbec nenabízejí (včetně Windows prohlížeče, internetového prohlížeče, wordu atd…). Navíc si tyto směrové nabídky můžete zcela nakonfigurovat a vytvořit zcela podle svých představ. A to pro jakoukoliv aplikaci.Velmi užitečný nástroj, který když se naučíte používat Vám velmi zjednoduší práci.

image10

A teď pozor. Tuhle část chci velmi zdůraznit. Konfigurování tlačítek není pouze na nějaké klávesy jako jsme běžně zvyklí. Software 3D connexion umí zavolat přímo API příkazy aplikací (např. Inventoru) a tudíž voláte přímo funkce a nemačkáte nějakou virtuální klávesu. To v kombinaci s rozlišováním prostředí o čemž jsem se zmínil o prá odstavců dříve je poměrně silný důkaz toho, že si tato myš svou cenu umí obhájit.
Například v Inventoru neexistuje zkratka pro Perspektivu nebo Ortografický pohled a přes to, když si vyberu možnosti anstavení tlačítka, tak vidím, že mi je software 3D connexion nabízí (včetně opravdu velké spousty dalších). Dokonce to vypadá že nabízí všechno co je možné příkazem zavolat.


image06image08

Samozřejmostí je i nastavení různých maker a to ať už přednastavených ze kterých si můžete jen vybrat anebo si můžete vytvořit zcela valstní i poměrně složitější, záleží zcela jen na Vás.


image05 image07

 

Podložka

Zároveň s myší vydal 3D connexion i podložku pod ní. Provedení je samozřejěm opět kvalitní, nic jiného se v té ceně ani neočekává, nicméně bych neřekl že je naprosto nutná. Podložku pod myš by jste samozřejmě meli využívat a to nejlépe z kvalitního materiálu a jednobarevnou. Pokud už však nějakou máte pořízenou ke své herní myši tak Vám pravděpodobně bude stačit. Pokud však ještě podložku nemáte, tak s ní větší citlivosti myši určitě docílíte.

 

Uživatelské zhodnocení závěrem

Provedení myši kvalitní, přesnost a citlivost rozhodně skvělá. Software ač u některých CAD programů je prodrobnější a u některých méně je i přes to velmi unikátní. Věřím, že menší nedostatky (ale opravdu jen menší) které vidím v napřiklad AutoCAD aplikacích 3D connexion se svou CadMouse ještě dotáhne.

Pro ty z Vás, kteří využívají novější verze produktů 3D myší s aktuálními ovladači nebude možná software tak překvapivý. I pro 3D myši totiž funguje software stejně se stejným způsobem konfigurování tlačítek. To, že je takto výborně možné konfigurovat i klasickou 2D myš je ale velmi užitečné a v tom je tato CAD myš opravdu dále oproti jiným, např. herním, myším.

 Revit Cadmouse Revit2 Cadmouse Civil Cadmouse
ACAD Cadmouse Inventor Cadmouse CadMouseRozcestnik
Browser2 Cadmouse

Další informace o 3D myších od 3D connexion

 

Potřebujete poradit? Ozvěte se nám a my Vám rádi pomůžeme.

Kontaktujte nás

Vložením zprávy souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com